בית הספר
לעיצוב האנושי בישראל

סמכות לקבלת החלטות

סמכות פנימית

האם עמדתם פעם בצומת דרכים בחיים ושאלתם את עצמכם איך להחליט באיזו דרך לצעוד? מהי הבחירה שתתאים לי ביותר, שתהיה נכונה לי?
בעבודה, בזוגיות, במשפחה, בגידול ילדים, בבחירת מקום מגורים, לימודים… וגם בהחלטות קטנות כמו האם ללכת למסיבה או למשפחה בשבת, או האם לקנות מוצר מסוים?

העיצוב האנושי מראה לכל אדם, דרך המפה האישית, מהי הדרך הייחודית – הנכונה אישית עבורו – לקבל החלטות. דרך זו, שהיא מאוד מעשית וברורה, נקראת "סמכות פנימית".  לאנשים שונים יש סמכות פנימית שונה וההכרות איתה וההקשבה לה היא משנת חיים.

הסמכות הפנימית שלנו היא המקום בתוכנו שיודע מה נכון לנו, כמו מצפן או GPS פנימי. המצפן הזה הוא אף פעם לא המיינד, המחשבה.

אנו לא בנויים לקבל החלטות בשכל (המיינד) שלנו. השכל הוא כלי נהדר כדי לבטא את עצמנו ולכן בעיצוב האנושי אנו קוראים לו סמכות חיצונית – כלומר, שנועדה לאחרים, לא לנו. בעזרת המיינד אנו יכולים לאסוף מידע, לנתח ולעלות רעיונות. אך הוא לא יודע מה נכון לנו בחיינו האישיים! הוא לא נועד להיות הסמכות הפנימית או מי שמקבל את ההחלטות.

סמכות פנימית

סוגי סמכויות

קיימים סוגים שונים לגמרי זה מזה, של תהליכי קבלת החלטות או "סמכות פנימית" אצל אנשים שונים – בהתאם למפה.

לחלק מאיתנו יש סמכות רגשית. אנחנו צריכים לגלוש על הגלים הרגשיים המשתנים שלנו, ולעבור תהליך לאורך זמן, כדי להגיע לבהירות רגשית.
זהו תהליך שדורש אורך רוח, התבוננות ו"דגימה" מה קורה בתוכנו בנקודות זמן שונות, ועמידה בפיתוי למהר, "להיות ספונטניים", או להיכנע ללחץ חיצוני או פחד שנפסיד משהו (FOMO).

אצל אחרים הסמכות היא באינטואיציית הגוף (סמכות ספלינית) שיודעת באופן ספונטני אם משהו בריא לנו או לא. זה יכול להיות אדם, מאכל, נסיעה, מפגש, עבודה או כל דבר אחר. אנשים אלה צריכים להיות קשובים לאינטואיציה או לאינסטינקטים שלהם כפי שהם מופיעים בזמן אמת, כדי לא לפספס אותם.

ישנן עוד מספר סמכויות נוספות כגון – סקרל, לב-אגו וג'י.

מה קורה כשמקשיבים למיינד?

אין דבר חשוב יותר בחיים מקבלת החלטות בצורה נכונה. אנחנו כמעט תמיד מנסים לכוון את החיים באופן מנטלי, מכיוון שמעולם לא לימדו אותנו אחרת, ומכיוון שהמיינד תמיד רוצה שהשליטה תהיה אצלו.

המיינד מצידו, מחליט החלטות עבורנו מתוך הפרשנות שלו של החיים. אבל אין לו מושג מהם החיים הנכונים לנו. הוא לא נועד לזה! הוא לא המצפן. רק חיבור לסמכות הפנימית שבגוף יכולה להוביל לתנועה הרמונית עבורנו, ולכל החלטה יש השפעה רבה. גם להחלטות קטנות יש השפעה מצטברת אשר בונה את החיים.

כילדים לא הודרכנו ולא נתמכנו לקבל החלטות מתוך האמת שלנו. אנחנו נדחפים בכיוונים שונים, בעיקר בכיוונים המנוגדים למבנה שלנו – וזה דוחף אותנו להיכנס לדברים שבכלל לא מתאימים לנו. אנו מרגישים שאנחנו כורעים תחת הנטל, כנועים, מותשים ומתוחים. החלטות חשובות בכל התחומים יכולות להפוך את חיינו לגן-עדן או גהינום.

החלטה נכונה מתקבלת בהתאם לטבע הייחודי של כל אחד. כשאנו מקבלים החלטות בידיעה שהן נכונות לנו ואפשר לסמוך עליהן, אנו יכולים להירגע בחיינו. אנו חוסכים לעצמנו פעילויות, מחויבויות והתקשרויות שאינן נכונות לנו.

אין תחליף להסתמכות על הסמכות האישית – ובמובן הזה, אף אחד לא יכול לדעת מה נכון לאף אחד אחר. רק כל אדם חווה זאת, מתוכו, לעצמו: זאת הסמכות הפנימית שכאשר לומדים לזהות אותה ולעבוד איתה, החיים זורמים עבורנו נכון.