בית הספר
לעיצוב האנושי בישראל

מניפסטור

המניפסטור הוא הטיפוס האנרגטי השני מבין 4 הטיפוסים, בנוסף לגנרטור. זאת בזמן שהאחרים – הפרוג'קטור והרפלקטור – נחשבים טיפוסים לא-אנרגטיים.

המניפסטור הוא הטיפוס היחיד שבנוי ליזום, כלומר להתחיל משהו ולפעול באופן עצמאי, נטו מתוך עצמו. מבין כל הטיפוסים, הוא היחיד שיכול לפעול שלא מתוך אינטראקציה ישירה עם אחרים. מניפסטורים הם העצמאיים ביותר, ובגלל הטבע שלהם, הם זקוקים בחייהם לזמן משמעותי לבד עם עצמם וללא הפרעות. יש להם הילה סגורה ומרחיקה כדי להגן על עצמאותם, כך שיוכלו להתחיל וליזום פעולות חדשות ללא הפרעה. כמו כן, למניפסטורים יש מבחינה אנרגטית השפעה רבה על אחרים.

האסטרטגיה של מניפסטורים בעיצוב האנושי נקראת: ליידע, כלומר, להודיע לאנשים שיושפעו מהפעולות שלהם מה הם הולכים לעשות (לפני שהם עושים זאת) – אחרת הם נתקלים בדרך כלל בהתנגדות. אקט ההסברה הפשוט הזה בונה אמון וכבוד הדדי, ועוזר לאחרים לקבל או להכיל טוב יותר את התנועה של המניפסטור.

חשוב להבין, שאסטרטגיית היידוע הפשוטה הזאת אינה טבעית וקלה ליישום עבור המניפסטור, אשר בנוי לפעול עצמאית מתוכו ללא "פינג-פונג" עם אחרים. אבל, כאשר מניפסטורים מתרגלים ליישם את האסטרטגיה, ובאמת להודיע מראש לפני שהם עושים משהו – התוצאות לא מאחרות לבוא, ההתנגדות אליהם מהסביבה יורדת משמעותית.

היזימה של המניפסטור אינה מתרחשת בהתאם למיינד שלו אלא אך ורק בהתאם לסמכות הפנימית שלו שמגלה לו מה לעשות. זאת בדומה לכל שאר הטיפוסים, מכיוון שאצל אף אחד מאיתנו הסמכות אינה בראש/מיינד, ואינה קשורה למה שאנו *חושבים* שצריך לעשות. למעשה מניפסטורים צריכים להמתין כמו כולם לעיתוי הנכון בהתאם לסמכותם הפנימית, ורק אז הם יכולים להתחיל ולפעול באופן עצמאי.

מניפסטורים מהווים רק 8%-9% מהאוכלוסייה. ובכל זאת דרך ההתנהלות שלהם נחשבת בתרבות שלנו כאידיאל להתנהלות בחיים: כמה פעמים נאמר לנו שאנחנו צריכים לצאת, ליזום ולעשות משהו אם אנחנו רוצים להתקדם בחיים? האמת היא שסוג כזה של פעולה עצמאית מתאים למניפסטורים בלבד, ולא לרוב האנשים.

במקביל, הרבה מהמניפסטורים לא מודעים בכלל לזה שהם בנויים ליזום ולפעול באופן עצמאי. הם מנסים לחיות כמו הטיפוסים האחרים, ולהמתין לחיים שיגיעו אליהם (להגיב למה שמגיע מבחוץ, לחכות להזמנה) אך ההילה שלהם לא מאפשרת זאת. לעתים קרובות המניפסטורים שפורשים כנפיים וכן חיים בהתאם לטבעם, לא מיידעים אחרים ונאלצים להתמודד כל חייהם עם התנגדויות של אחרים, אשר מעוררים בהם כעס. כעס (או זעם) הוא סימן היכר בשביל המניפסטור כאשר אינו מאפשר לעצמו לחיות בהתאם לטבעו. ואילו כאשר מניפסטור מתחיל להבין את עצמו, ליזום מבפנים וליידע לפני שהוא פועל ההתנגדות פוחתת והכעס הופך לשלום/שלווה.

מניפסטורים מפורסמים: ג'. קרישנמורטי, ריצ'ארד ברטון, ג'וני דפ, יוגננדה פרהמהנסה, בת' דיוויס, ג'רי סיינפלד, ב.פ. סקינר, סוזן סרנדון, אורסון וואלס, אדגר הובר, אדולף היטלר, הרמן הסה, הלמוט קול, ג'ורג' בוּש, אריק שרון.

טיפוסים נוספים: